STANLEY

Uroczyste Gale STANLEY zostały zapoczątkowane w 2005 roku. Pomysłodawcą tego corocznego Święta Zawodowych Sportów Walki był Andrzej Parzęcki.

Współcześni zawodnicy to w większości wspaniali ludzie, odnoszący się z szacunkiem do wartości takich jak ojczyzna, rodzina, religia, mający w sobie braterstwo, lojalność, empatię. Prawdziwymi bohaterami są ci z nich, którzy potrafią szanować przeciwnika bez względu na wynik walki. Sporty i sztuki walki to dla nich droga życia, misja, którą mają spełnić. To właśnie dzięki ich życiowym osiągnięciom w sporcie, a także poza nim, unicestwia się stereotyp rzekomej agresji towarzyszącej sportom i sztukom walki. To oni pokazują, często przez swoje nietuzinkowe, burzliwe życiorysy, że taka droga wpływa na rozwój oraz kształtowanie jak najbardziej pożądanych cech społecznych. Już w 1930 roku Kazimierz Laskowski pisał „Nauka walki w życiu, to jedna z najbardziej wartościowych nauk. Ze wszystkich sportów tylko w boksie idzie się przez cenne doświadczenia prawdziwej walki. Przeżycie w okresie młodości kilku takich walk wraz z ich ryzykiem wystarczy nie raz swym doświadczeniem na całe życie i nauczy wytrwania w niepowodzeniach”.

Takie wartości i takich ludzi, nie tylko zawodników, ale i trenerów, promotorów, sędziów, dziennikarzy i działaczy nagradzały, doceniały i popularyzowały Uroczyste Gale STANLEY’a, sytuując ich osiągnięcia w historii nie tylko zawodowych sportów walki, ale i w annałach polskiego, europejskiego, światowego sportu i dorobku kulturalnego.

Uroczyste Gale STANLEY obyły się w 2005, 2006 i 2007 roku.

HISTORYCZNY, SŁAWNY WOJOWNIK PATRONEM GAL

Stanisław Kiecal vel Stanley Ketchel urodzony 14 września 1886 roku w Grand Rapids, Stan Michigan, w rodzinie polskich emigrantów, to najwybitniejszy zawodowy pięściarz polskiego pochodzenia.  Był zawodowym mistrzem świata wagi średniej w latach 1908-1910. Przez ekspertów zgodnie uznawany jest za najlepszego pięściarza wagi średniej w historii nowożytnego boksu. Magazyn The Ring umieścił go na 13-tym miejscu najlepszych bokserów zawodowych bez podziału na wagi, a w 2004 roku eksperci boksu przyznali Stanleyowi 6-te miejsce w kategorii Greatest Puncher czyli najsilniej bijącego zawodnika. W 1954 roku został przyjęty do Ring Boxing Hall of Fame, a w 1990 do International Boxing Hall of Fame. O Stanley’u Ketchel’u pisał wielki Ernest Hemingway w swoich sławnych 49 opowiadaniach – Światło Życia. Osiągnięcia sportowe oraz osobowość Stanisława Kiecala sprawiły, że został patronem corocznych Uroczytych Gal Boksu Zawodowego i Profesjonalnych Sportów Walki, takich jak kick-boxing (pod tą nazwą funkcjonują takie odmiany tej dyscypliny jak full contact, K-1, thai kick-boxing i muy-thai) i mma, tylko i wyłącznie w wersji zawodowej.

KAPITUŁA STANLEY’A
Nominacje i ostatecznych laureatów ogłaszała kapituła Stanley’a. W skład kapituły wchodzili wielcy mistrzowie sportu tacy jak Dariusz Michalczewski, Marek Piotrowski, Jerzy Kulej, Iwona Guzowska, a także gwiazdy teatru, filmu i estrady, którzy kochają, kibicują sportom walki i często sami trenują je lub trenowali – Daniel Olbrychski, Krzysztof Majchrzak, Michał Żebrowski, Krzysztof Cugowski, Paweł Deląg, Krzysztof Ibisz, Małgorzata Potocka, Magdalena Schejbal.

OSTATECZNY KSZTAŁT STATUETKI

Projekt Gal STANLEY’a był całkowitą nowością na rynku sportów walki. Oryginalnym pomysłem była również statuetka STANLEY’a, która rodziła się i rosła razem z rozwojem tego przedsięwzięcia. Dlatego pierwsze statuetki były w formie jaja – symbolu narodzin, fenomenu natury, w którym są wszystkie elementy potrzebne do rozwoju kompletnego życia. Następna statuetka była powoli wyłaniającym się z pierwotnej formy wojownikiem.